BINCISZ (BIHAR MEGYEI ÉS NAGYVÁRADI CIVIL SZERVEZETEK SZÖVETSÉGE)
Fejléc

 

 Képtalálat a következőre: „fleisz jános”

Megjelent dr. Fleisz János történész legújabb könyve Nagyvárad művelődési élete 1940-1944 címmel, amely már kapható az Illyés Gyula, a Libris Antica, és a Kolbe könyvesboltokban. A Sapientia Varadiensis Alapítvány által kiadott és a nagyváradi Litera Print nyomdájában ízlésesen kiállított kötet, úttörő jellegű, átfogó művelődéstörténeti szintézis, igazi hiánypótló mű.

A könyv bemutatja, hogyan lett Nagyvárad újra Magyarország része, mennyire sikerült visszaállítani a várost magyar nemzeti térré és végül a már tragikussá vált helyzet után, hogyan került ismét román közigazgatás alá. A kötet tárgyalja az új népességi, társadalmi állapotokat, a város történetének legfontosabb eseményeit, az 1940-1944-es művelődési élet általános jellegzetességeit. A továbbiakban foglalkozik az oktatás, tudomány, a társadalom és az egyházak korabeli helyzetével, majd a város ünnepei áttekintése után, ismerteti a nagyváradi irodalom, média, művészet (képzőművészet, színház, mozi, zene stb.) és sport teljesítményeit. 

 
A K T U Á L I S
 
BEMUTATKOZÁS

 Bemutatkozás >>>

Prezentáció >>>

Tag- és társszervezetek küldöttei >>>

 
MENŰ
 
Dr. Fleisz János, egyetemi magántanár, a BINCISZ elnöke.

Dr. Fleisz János nagyváradi, magyar, történész.png

Dr. FLEISZ János a Wikipédián

Dr. habil. Flesz Jánosa Magyar Tudományos Akadémia  köztestületi tagja.

(szül.: 1951. 06. 03., Nagyvárad)

Tudományos osztály: MTA II. - Újkori és jelenkori magyar várostörténet
Munkahely: Partiumi Keresztény Egyetem, Nagyvárad
tel.: +40 259 432 837, fax: +40 259 137 898
Levelezési cím:  P. O. Box. 1-204.

Tel.: +40 259 413 103

E-mail: sava@lady.rdsor.rofle@freemail.hu

  

Szakmai önéletrajz  >>>

 

Honlapja >>>

 

MAGYAR KULTÚRÁÉRT DÍJ

LAUDÁCIÓ >>>

 

 
Dr. Fleisz János a SAPIENTIA VARADIENSIS ALAPÍTVÁNY elnöke

 

SAPIENTIA VARADIENSIS ALAPÍTVÁNY

 
Dr. Fleisz János, nagyváradi tanácsos

 

 
Dr. Fleisz János nezetközi sakkbíró

Szemelvények egy rendkívül gazdag életpályából

 
Tagszervezetek
 
BINCISZ FELHÍVÁS

 

FELHÍVÁS >>>

Utalja jövedelemadója 2 % -át bankszámlánkra

NYOMTATVÁNY >>>

 

 
LAUDÁCIÓ
2018. január 22-én, hétfő este a Szigligeti Színházban zajlott díjkiosztó gálaünnepséggel ért véget az RMDSZ által szervezett, a Magyar Kultúra Napjához kötődő rendezvénysorozat. Kulturális elismeréseket adtak át.
A Magyar Kultúráért Díjban részesült többek között dr. Fleisz János egyetemi oktató, történész. 
 

 
.

 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Számláló
Indulás: 2005-02-21
 
Blitz
 
H Í R E K/C I K K E K
H Í R E K/C I K K E K : A Magyar Kultúra Ünnepe kezdőrendezvénye Berettyóújfaluban

A Magyar Kultúra Ünnepe kezdőrendezvénye Berettyóújfaluban

  2014.01.21. 08:35

 

 

Hétfőn Berettyóújfaluban elkezdődött a Magyar Kultúra Ünnepe hagyományos rendezvénysorozat, Nagyváradot dr. Fleisz János a BINCISZ elnöke és Meleg Vilmos a Nagyváradi Civil Kerekasztal ügyvezetője képviselte a nyitóeseményen.

Képek >>>

http://www.youtube.com/watch?v=eVjzZrwAg9I (A Berettyó TV felvétele a rendezvényről

 

 


Berettyóújfaluban a Bihari Múzeum előadótermében tartották meg a Magyar Kultúra Ünnepe 2014 határokon átnyúló közös rendezvénysorozat nyitóeseményét Két versengő és együttműködő város: Debrecen és Nagyvárad címmel.

A rendezvényt Porkoláb Lajos a Megyei Népfőiskolai Egyesület Debrecen elnöke nyitotta meg, aki röviden visszatekintett az idén immár 14. alkalommal sorra kerülő rendezvénysorozatra. Kiemelte, hogy a hagyományteremtés a bihari térségi összetartozása miatt sikerült, illetve hogy az egyébként nagyságrendileg különböző város között egyenrangú kapcsolat alakult ki.

Előadása előtt Fleisz János nagyváradi egyetemi tanár, mint a rendezvény másik kezdeményezője és főszervezője aláhúzta, hogy a hagyományteremtés azért is sikerült, mert a két város civil szervezetei között értékközösség volt, vagyis ugyanaz az értékrend szerint tevékenykednek. Előadásában végig követte a két város fejlődésének legfőbb momentumait, kiemelve hogy Debrecen és Nagyvárad között voltak hosszú versengési időszakok, de voltak együttműködési momentumok is. Utóbbiak között említette a például az 1843-ban megjelent Debrecen-Nagyváradi Értesitőt, amely mindkét városban a sajtó elindulását jelentette és közel 60 éven át kiadták. Más együttműködések között megemlíthető volt az automobil közlekedés bevezetése 1900-ban, vagy az 1912-ben megtörtént harmadik és egyben az addigi legnagyobb magyarországi repülés, amikor Lányi Antal a Debrecen-Nagyvárad közötti repülésével új rekordot állított fel. Ugyanakkor a 20. század elején ádáz versengés volt a két nagyváros között, nemcsak a térségben betöltött szerepért, hanem országosan is a vidéki városok élvonalába küzdötték fel magukat. A 20. század elején Nagyvárad volt sikeresebb, mivel a városi szerepkörök mennyisége szerint a korabeli Magyarország városai között a 4. helyet foglalta el (Budapest, Zágráb és Pozsony, vagyis három mai főváros mögött!), Debrecen pedig a 6. helyet foglalta el (Temesvár volt még éppen előtte). A következő időszakban a kapcsolatok beszűkültek, hiszen kommunista időkben például az 1977 júniusi debrecen-nagyváradi találkozó a két diktátor Nicolae Ceausescu és Kádár János között maradt meg az emlékezetben. A mai időkben viszont az összetartozás és az egymásra utaltság miatt, főleg az együttműködés jöhet szóba a két testvérváros Debrecen és Nagyvárad között, hiszen megállapíthatjuk, hogy Nagyvárad fejlődése csak egy integrált európai térben biztosított, ahol a határ megszűnésével visszakaphatja azt a fontos szerepet, amelyet a vásárövben való elhelyezkedésével a 20. század elején kivívott, főleg mert Nagyvárad sorsa mindig is a terület sorsának egyfajta szimbóluma volt. Bakó Imre debreceni irodalomtörténész Debrecen és Nagyvárad irodalmi kapcsolatáról beszélve, végig követte a debreceni írók, költők jelenlétét Nagyváradon kezdve Csokonai Vitéz Mihály ottani jelenléteivel és folytatva másokkal, köztük Oláh Gáborral is. Összehasonlította a két város 20. század eleji irodalmi életét, amelyben egyértelműen Nagyvárad szerepe volt kiemelkedőbb, főleg A Holnap antológiák miatt, de sok közös pont is volt a két irodalmi életben. Részletesen kitért Ady Endre véleményére, hogy Debrecent falunak tartotta Nagyváradhoz képest és arra, hogy ez élénk sajtóvitát okozott. Érintette az 1920 utáni időszakot is megemlítve, Tabéry Géza fontos szerepét az irodalomszervezésben, de méltatta a proletkult kiszolgálójának, Horváth Imrének is a tagadhatatlan irodalmi jelentőségét.

Az előadás hatását sokban növelte Meleg Vilmos nagyváradi színművész, aki az említett költőktől verseket adott elő, majd a végén egy rövid csokrot nyújtott át a váradi költők műveiből.

A jó hangulatú közös rendezvény megadta az alaphangot az idei magyar kultúra napjához kötődő rendezvénysorozatnak.

 
HÍRDETMÉNY

 

 

                         


 

 
NAPTÁR/AJÁNLÓ
2026. Március
HKSCPSV
23
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
ESEMÉNYNAPTÁR

 

 

 
TIBOR ERNŐ GALÉRIA

 

 //tiborernogaleria.gportal.hu

  
 
NAGYVÁRADI CIVIL KEREKASZTAL (NCK)

 
MCSZESZ

 

 
POSTICUM

 

www.posticum.ro – Guesthouse and center for Spirituality, Culture and  Dialogue

 
Kárpát-medencei Kisebbségi Magyar Közművelődési Civil Szervezek Fóruma

 

Civil szervezetek - árak, akciók, vásárlás olcsón - Vatera.hu

 
CIVIL EGYÜTTMŰKŐDÉSI TANÁCS - CET

 

 
Írj nekünk!
fle@freemail.hu
 
G-Mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
ARHÍVUM

 

 
HÍRLEVÉL
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
FESTUM VARADINUM

Festum Varadinum

 

 
LINKEK
 
Lábléc


"A Bihar Megyei és Nagyváradi Civil Szervezetek Szövetsége (BINCISZ) Szövetségi Tanácsa kiindulva abból, hogy a magyar közösség érdekében tevékenykedő civil szervezetek között nincs olyan átfogó erő, egy olyan testület, amely a nagyváradi magyarság civil társadalmi érdekeinek egészét képviselné, hogy védelmezni kell a helyi magyarság sajátos közösségi értékeit, amelyek szerves részét képezik mind az ország, mind pedig Európa értékeinek; hogy a jelenlegi válságos időkben a civil szervezeteknek meg kell teremtenie a fennmaradásukat és fejlődésüket biztosító feltételeket és főleg, hogy képviselni kell a nagyváradi civil szervezetek sajátos érdekeit mindazon esetben, amikor ez szükséges, javasolj

a egy Nagyváradi Civil Kerekasztal (NCK) sürgős létrehozatalát.  Ez lenne az a struktúra, amely az egyes pártpolitikai, ideológiai és egyéb részérdekeken felülemelkedve jogosult olyan közösségi kérdésekben véleményt kialakítani és állást foglalni, melyek jellegükben és hatásaikban túlmutatnak az egyes szervezetek céljain, amely érdemben és jogosan képviselheti a nagyváradi magyarság közös érdekeit, legyenek azok művelődési, egyházi, oktatási, szociális, gazdasági, társadalmi, vagy más természetűek.  Ez az a struktúra, amely az egyes pártpolitikai, ideológiai és egyéb részérdekeken felülemelkedve jogosult olyan 

közösségi kérdésekben véleményt kialakítani és állást foglalni, melyek jellegükben és hatásaikban túlmutatnak az egyes szervezetek céljain, amely érdemben és jogosan képviselheti a nagyváradi magyarság közös érdekeit, legyenek azok művelődési, egyházi, oktatási, szociális, gazdasági, társadalmi, vagy más természetüek."   (Dr.Fleisz János, a BINCISZ elnöke, az NCK kezdeményezője)

 

 

 

 

CIVIL VEZETŐK LÁTOGATÁSA BRÜSSZELBEN

2007 november elején erdélyi, partiumi és bánsági civil vezetők tettek látogatást Brüsszelben Konya-Hamar Sándor európai parlamenti képviselő meghívására. A mintegy 30 tagú küldöttségben Nagyváradot dr. Fleisz János a BINCISZ és a Sapientia Vardienis Alapítvány elnöke, a Nagyváradi Civil kerekasztal kezdemémyezője és Szentmiklósi Zoltán a RMGE Bihari osztályának elnöke képviselték.

 

 

RELIGIO-PORTAL /// NE FÉLJ, CSAK HIGYJ! ///RELIGIO-PORTAL /// NE FÉLJ, CSAK HIGYJ! ///RELIGIO-PORTAL    *****    PREKAMBRIUM //// A TUDÁS BIRODALMA///PREKAMBRIUM.GPORTAL.HU /// PREKAMBRIUM //// A TUDÁS BIRODALMA    *****    Naruto rajongói oldal | Könyv fordítások, fanficek | Nézzetek be és olvasgassatok! | Naruto rajongói oldal | KONOHA.HU    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Itachi Shinden harmadi fejezet!! - ÚJ FEJEZET - Felkerült a könyv harmadik harmada!! Konoha.hu - KATT!! KATT! KATT! KATT    *****    MAGYAR HIMNUSZ GITÁRON    *****    KONOHA.HU | Naruto rajongói oldal! Olvass, tanulj, nézd az animét! 2026-ban is a KONOHA.HU-N | KONOHA.HU | KONOHA.HU | K    *****    RELIGIO-PORTAL /// NE FÉLJ, CSAK HIGYJ! ///RELIGIO-PORTAL /// NE FÉLJ, CSAK HIGYJ! ///RELIGIO-PORTAL    *****    PREKAMBRIUM //// A TUDÁS BIRODALMA///PREKAMBRIUM.GPORTAL.HU /// PREKAMBRIUM //// A TUDÁS BIRODALMA    *****    RELIGIO-PORTAL /// NE FÉLJ, CSAK HIGYJ! ///RELIGIO-PORTAL /// NE FÉLJ, CSAK HIGYJ! ///RELIGIO-PORTAL    *****    Naruto rajongói oldal | konoha.hu | KONOHA.HU | KONOHA.HU | KONOHA.HU | KONOHA.HU | KONOHA.HU | KONOHA.HU | KONOHA.HU |    *****    NSYNC - a fiúbandák korszakának egyik legmeghatározóbb csapata a Bye Bye Bye elõadói - nosztalgiária fel    *****    RELIGIO-PORTAL /// NE FÉLJ, CSAK HIGYJ! ///RELIGIO-PORTAL /// NE FÉLJ, CSAK HIGYJ! ///RELIGIO-PORTAL    *****    PREKAMBRIUM //// A TUDÁS BIRODALMA///PREKAMBRIUM.GPORTAL.HU /// PREKAMBRIUM //// A TUDÁS BIRODALMA    *****    ACOTAR Fanfiction: Velaris, a második otthonom    *****    AGICAKÖNYVTÁRA - KÖNYVEK, KÖNYVEK, ÉS KÖNYVEK - ÁGICAKÖNYVTÁRA    *****    Naruto rajongói oldal | konoha.hu | Boldog újévet kívánunk nektek KONOHÁBÓL!!! | KONOHA.HU | KONOHA.HU | KONOHA.HU |    *****    Debrecen Nagyerd&#245;aljai, 150m2-es alapterület&#251;, egyszintes, 300m2-es telken, sok parkolós üzlethelyiség eladó 06209911123    *****    ACOTAR Fanfiction: Velaris, a második otthonom    *****    LITERATURES SUBPAGE /// VERSEK ÉS TÖRTÉNETEK EGY HELYEN ///LITERATURES.GPORTAL.HU///LITERATURES SUBPAGE