Kultúra Határok Nélkül - Kárpát-medencei magyar civil együttműködés
2018.02.28. 08:11
2018. február 24-25-én a magyarországi Csongrád megye több településén nagyszabású civil találkozóra került sor, ahol Zászlóbontás néven indult el egy hároméves Európai Uniós projekt.
Baksa József, a Nemzeti Együttműködési Közösség elnöke és a Nonprofit Hagyomány Alapítvány projektmenedzsere elmondta, az EFOP 5.2.2. pályázat fő célja a transznacionális együttműködések kialakítása és szélesítése, a civil szervezetek és az önkormányzatok együttműködésének fejlesztése.
Ennek érdekében szervezték meg a mostani Zászlóbontás elnevezésű programot, ahol megismerkedhettek egymással a résztvevők. Visszatekintett az utóbbi mintegy tíz évben lebonyolított közös sikeres programra, majd azoknak akik ebben tevékenyen részt vettek elismerő díszoklevelet adományozott.
A kitüntettek között volt a nagyváradi dr. Fleisz János történész, a BINCISZ elnöke, az EMKE alelnöke, valamint Fleisz Judit a Sapientia Varadiensis Alapítvány alelnöke.
Képek >>>
A Nonprofit Hagyomány Alapítvány, a Nemzeti Együttműködési Közösséggel és az Összetartozunk Szövetséggel közösen tartotta meg a nyitó fórumát, annak a hároméves programsorozatnak, amely közel 50 millió forintos támogatást nyert az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP 5. 2. 2. 17-2017) transznacionális együttműködés projekt keretében. A „Kultúra határok nélkül” elnevezésű programban határon belüli és túli települések, önkormányzatok és civil szervezetek működnek együtt az egész Kárpát-medencéből kulturális, szakmai és gazdasági vonalon.
A nyitóeseménynek Pitvaros község Művelődési Központja adott otthont. Nyitóbeszédében Radó Tibor, Pitvaros polgármestere tisztázta, hogy azért kerültek a projektbe, a személyes kapcsolatokon kívül, mert a település erősen érintett volt az 1947-1948-as szlovák-magyar lakosságcserében, így szorosabb nemzetközi együttműködésre törekednek. Baksa József, a Nemzeti Együttműködési Közösség elnöke és a Nonprofit Hagyomány Alapítvány projektmenedzsere elmondta, az EFOP 5.2.2. pályázat fő célja a transznacionális együttműködések kialakítása és szélesítése, a civil szervezetek és az önkormányzatok együttműködésének fejlesztése. Ennek érdekében szervezték meg a mostani Zászlóbontás elnevezésű programot, ahol megismerkedhettek egymással a résztvevők. Visszatekintett az utóbbi mintegy tíz évben lebonyolított közös sikeres programra, majd azoknak akik ebben tevékenyen részt vettek elismerő díszoklevelet adományozott. A kitüntettek között volt a nagyváradi dr. Fleisz János történész, a BINCISZ elnöke, az EMKE alelnöke, valamint Fleisz Judit a Sapientia Varadiensis Alapítvány alelnöke.
Orbán István projektvezető ismertette a széles körű program céljait, lefolyását. Közölte, hogy 2018-2020 között a három év alatt összesen 18 találkozóra, műhelymunkára, illetve 12 tanulmányútra fog sor kerülni, szakmai összegző kiadvány és kutatási zárójelentés fog készülni, a projektnek honlapja is lesz. Emiatt a határon túli és magyarországi civil szervezetek, illetve önkormányzatok között állandó lesz az együttműködés és a kapcsolat. Ezt követően a konzorciumban résztvevő fő partnerszervezetek képviselői mutatkoztak be, Bodó Barna a kolozsvári Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetsége és a temesvári Szórvány Alapítvány elnöke, valamint Balogh Gábor a felvidéki Csemadok regionális alelnöke.
Ezután a mintegy száz résztvevő települések szerint mutatkozott be, ismertetve az általa képviselt szervezet tevékenységét, köztük dr. Fleisz János a Bihar Megyei és Nagyváradi Civil Szervezetek Szövetsége, valamint a Sapientia Varadiensis Alapítvány tevékenységét ismertette, majd kiselőadást is tartott Tudományos tevékenység a Partiumban címmel, kiemelve a 2017 novemberében újra indított sikeres tudomány napi rendezvényt.
Délután sor került az elkövetkező három év programjának a megtervezésére is. A Zászlóbontás este a Csongrád megyei Mártélyon folytatódott, ahol részt vettek az ottani Busójárás hagyományőrző rendezvényén, kulturális műsoron és az Összetartozás bálon. Vasárnap Hódmezővásárhelyen a Fekete Sas szállóban Együttműködési kerekasztalra került sor, ahol a különböző pályázati és együttműködési lehetőségeket írták össze. A végkövetkeztetés az volt, hogy ugyan minden szervezet lehetősége helyben különbözik, a magyarság összetartozására alapozva értékes közös programokat tudnak megvalósítani.
|